'Thor: Ragnarok' ja 'Wonder Woman' ehdolla Critics' Choice Awards -palkintoihin
Critics Choice Awards -ehdokkuudet on julkaistu, ja niissä on fanien suosikkiehdokkaita, mukaan lukienWonder Woman, Logan ja Thor: Ragnarok.
Ihmenainenon saanut ehdokkuuden parhaasta pukusuunnittelusta ja parhaista visuaalisista tehosteista. Blockbuster DC -elokuva on myös suuri ehdokas parhaan toimintaelokuvan palkinnolle.
Tämän vuoden parhaan toimintaelokuvan kategoriassa on myös talojaLogan, Baby Driver, Thor: Ragnarok ja War for the Planet of the Apes.
Patrick Stewart ja Dafne Keen saivat ehdokkuuden parhaan miessivuosan ja parhaan nuoren näyttelijän/näyttelijän kategorioissa roolistaan elokuvassa.Logan.
Katso täydellinen lista ehdokkaista alta!
ELOKUVIEN EHDOTUKSET 23 rd VUOSITTAISET CRITICS' CHOICE AWARDS -PALKINNOT
PARAS KUVA
Suuri Sairas
Kutsu minua nimelläsi
Pimein tunti
Dunkerque
Florida-projekti
Mene ulos
Lady Bird
Posti
Veden muoto
Kolme mainostaulua Ebbingin ulkopuolella Missourissa
PARAS NÄYTTÄJÄ
Timothée Chalamet – Kutsu minua nimelläsi
James Franco – Katastrofitaiteilija
Jake Gyllenhaal – Vahvempi
Tom Hanks – The Post
Daniel Kaluuya – Pois
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Gary Oldman – Darkest Hour
PARAS NÄYTTÄJÄ
Jessica Chastain – Mollyn peli
Sally Hawkins – Veden muoto
Frances McDormand – Kolme mainostaulua Ebbingin ulkopuolella, Missouri
Margot Robbie – Minä, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post
PARAS OHJAUSNÄYTTÄJÄ
Willem Dafoe – Florida-projekti
Armie Hammer – Kutsu minua nimelläsi
Richard Jenkins – Veden muoto
Sam Rockwell – Kolme mainostaulua Ebbingin ulkopuolella, Missouri
Patrick Stewart – Logan
Michael Stuhlbarg – Kutsu minua nimelläsi
PARAS OHJAJA
Mary J. Blige – Mudbound
Hong Chau – Supistaminen
Tiffany Haddish – Tyttöjen matka
Holly Hunter - Suuri sairas
Allison Janney – Minä, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird
Octavia Spencer – Veden muoto
PARAS NUORI NÄYTTÄJÄ/NÄYTTÄJÄ
Mckenna Grace – lahjakas
Dafne Keen – Logan
Brooklynn Prince - Florida-projekti
Millicent Simmonds – Wonderstruck
Jacob Tremblay – Ihme
PARAS NÄYTTELYYHTEISÖ
Dunkerque
Lady Bird
Mutainen
Posti
Kolme mainostaulua Ebbingin ulkopuolella Missourissa
PARAS OHJAUS
Guillermo del Toro – Veden muoto
Greta Gerwig – Lady Bird
Martin McDonagh – Kolme mainostaulua Ebbingin ulkopuolella, Missouri
Christopher Nolan – Dunkerque
Luca Guadagnino – Kutsu minua nimelläsi
Jordan Peele – Pois
Steven Spielberg – The Post
PARAS ALKUPERÄINEN KÄYTTÖ
Guillermo del Toro ja Vanessa Taylor – Veden muoto
Greta Gerwig – Lady Bird
Emily V. Gordon ja Kumail Nanjiani – The Big Sick
Liz Hannah ja Josh Singer – The Post
Martin McDonagh – Kolme mainostaulua Ebbingin ulkopuolella, Missouri
Jordan Peele – Pois
PARAS MUKAUTETTU NÄYTTÖ
James Ivory – Kutsu minua nimelläsi
Scott Neustadter ja Michael H. Weber – Katastrofitaiteilija
Dee Rees ja Virgil Williams – Mudbound
Aaron Sorkin – Mollyn peli
Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder
PARAS ELOKUVAUS
Roger Deakins – Blade Runner 2049
Hoyte van Hoytema - Dunkerque
Dan Laustsen – Veden muoto
Rachel Morrison – Mudbound
Sayombhu Mukdeeprom – Soita minulle nimelläsi
PARAS TUOTANNON SUUNNITTELU
Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – Veden muoto
Jim Clay, Rebecca Alleway – Murder on the Orient Express
Nathan Crowley, Gary Fettis - Dunkerque
Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049
Sarah Greenwood, Katie Spencer – Kaunotar ja Hirviö
Mark Tildesley, Véronique Melery - Phantom Thread
PARAS EDITOIMINTA
Michael Kahn, Sarah Broshar – The Post
Paul Machliss, Jonathan Amos – vauvakuljettaja
Lee Smith – Dunkerque
Joe Walker – Blade Runner 2049
Sidney Wolinsky – Veden muoto
PARAS PUKUSUUNNIttelu
Renée April – Blade Runner 2049
Mark Bridges – Phantom Thread
Jacqueline Durran – Kaunotar ja hirviö
Lindy Hemming - Wonder Woman
Luis Sequeira – Veden muoto
PARAS HIUS JA MEIKKI
Kaunotar ja hirviö
Pimein tunti
Minä, Tonya
Veden muoto
Ihme
PARHAAT VISUAALISET EFEKTEIT
Blade Runner 2049
Dunkerque
Veden muoto
Thor: Ragnarok
Sota apinoiden planeetan puolesta
Ihmenainen
PARAS ANIMOINTI
Leipävoittaja
Kookos
Halpamielinen minä 3
LEGO Batman -elokuva
Rakastava Vincent
PARAS TOIMIELLOKUVA
Vauva kuljettaja
Logan
Thor: Ragnarok
Sota apinoiden planeetan puolesta
Ihmenainen
PARAS KOMEDIA
Suuri Sairas
Katastrofi Artisti
Tyttöjen matka
Minä, Tonya
Lady Bird
PARAS KOOMEDIAN NÄYTTÄJÄ
Steve Carell – Sukupuolten taistelu
James Franco – Katastrofitaiteilija
Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok
Kumail Nanjiani - The Big Sick
Adam Sandler – Meyerowitzin tarinat (uudet ja valitut)
PARAS NÄYTTÄJÄ KOMEDIASSA
Tiffany Haddish – Tyttöjen matka
Zoe Kazan – Suuri sairas
Margot Robbie – Minä, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Emma Stone – Sukupuolten taistelu
PARAS SCI-FI-TAI KAuhuelokuva
Blade Runner 2049
Mene ulos
Se
Veden muoto
PARAS VIERASKIEELINEN ELOKUVA
BPM (lyöntiä minuutissa)
Fantastinen Nainen
Ensin he tappoivat isäni
Häivyssä
Neliö
Thelma
PARAS LAULU
Evermore – Kaunotar ja Hirviö
Rakkauden mysteeri – Kutsu minua nimelläsi
Muista minut – Coco
Seiso jotain – Marshall
This Is Me – Suurin showman
PARAS TULOS
Alexandre Desplat – Veden muoto
Jonny Greenwood – Phantom Thread
Dario Marianelli – Darkest Hour
Benjamin Wallfisch ja Hans Zimmer - Blade Runner 2049
John Williams – The Post
Hans Zimmer - Dunkerque
TELEVISIOEHDOTUKSET 23 rd VUOSITTAISET CRITICS' CHOICE AWARDS -PALKINNOT
Paras draamasarja
Amerikkalaiset jumalat (Starz)
The Crown (Netflix)
Game of Thrones (HBO)
The Handmaid’s Tale (Hulu)
Stranger Things (Netflix)
This Is Us (NBC)
Paras näyttelijä draamasarjassa
Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
Paul Giamatti – Billions (showtime)
Freddie Highmore – Bates Motel (A&E)
Ian McShane – American Gods (Starz)
Bob Odenkirk – Parempi soita Saulille (AMC)
Liev Schreiber – Ray Donovan (Showtime)
Paras naisnäyttelijä draamasarjassa
Caitriona Balfe - Outlander (Starz)
Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)
Claire Foy – The Crown (Netflix)
Tatiana Maslany – Orphan Black (BBC America)
Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu)
Robin Wright – House of Cards (Netflix)
Paras miessivuosa draamasarjassa
Bobby Cannavale – Mr. Robot (USA)
Asia Kate Dillon – Miljardit (Showtime)
Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO)
David Harbor – Stranger Things (Netflix)
Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access)
Michael McKean – Better Call Saul (AMC)
Paras naissivuosa draamasarjassa
Gillian Anderson – American Gods (Starz)
Emilia Clarke – Game of Thrones (HBO)
Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu)
Cush Jumbo – The Good Fight (CBS All Access)
Margo Martindale – Sneaky Pete (Amazon)
Chrissy Metz – This Is Us (NBC)
Paras komediasarja
The Big Bang Theory (CBS)
Black-ish (ABC)
GLOW (Netflix)
Ihmeellinen rouva Maisel (Amazon)
Moderni perhe (ABC)
Patriot (Amazon)
Paras näyttelijä komediasarjassa
Anthony Anderson – Black-ish (ABC)
Aziz Ansari – Master of None (Netflix)
Hank Azaria – Brockmire (IFC)
Ted Danson – Hyvä paikka (NBC)
Thomas Middleditch – Piilaakso (HBO)
Randall Park – Fresh Off the Boat (ABC)
Paras naispääosa komediasarjassa
Kristen Bell – Hyvä paikka (NBC)
Alison Brie – GLOW (Netflix)
Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Sutton Foster – Younger (TV Land)
Ellie Kemper – Särkymätön Kimmy Schmidt (Netflix)
Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC)
Paras miessivuosa komediasarjassa
Tituss Burgess – Särkymätön Kimmy Schmidt (Netflix)
Walton Goggins – vararehtori (HBO)
Sean Hayes – Will & Grace (NBC)
Marc Maron – GLOW (Netflix)
Kumail Nanjiani – Piilaakso (HBO)
Ed O’Neill – Modern Family (ABC)
Paras naissivuosa komediasarjassa
Mayim Bialik – The Big Bang Theory (CBS)
Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Betty Gilpin – GLOW (Netflix)
Jenifer Lewis – Black-ish (ABC)
Alessandra Mastronardi – Master of None (Netflix)
Rita Moreno – Päivä kerrallaan (Netflix)
Paras rajoitettu sarja
American Vandal (Netflix)
Big Little Lies (HBO)
Fargo (FX)
Riita: Bette ja Joan (FX)
Godless (Netflix)
The Long Road Home (National Geographic)
Paras televisioon tehty elokuva
Flint (elinikäinen)
Olen Elizabeth Smart (elinikäinen)
Henrietta Lacksin kuolematon elämä (HBO)
Sherlock: Valehteleva etsivä (PBS)
Valheiden velho (HBO)
Paras näyttelijä televisiolle tehdyssä elokuvassa tai rajoitetussa sarjassa
Jeff Daniels – Godless (Netflix)
Robert De Niro – Valheiden velho (HBO)
Ewan McGregor – Fargo (FX)
Jack O'Connell – Godless (Netflix)
Evan Peters – American Horror Story: Cult (FX)
Bill Pullman – The Sinner (USA)
Jimmy Tatro – American Vandal (Netflix)
Paras naispääosa televisiolle tehdyssä elokuvassa tai rajoitetussa sarjassa
Jessica Biel – The Sinner (USA)
Alana Boden – I Am Elizabeth Smart (elinikäinen)
Carrie Coon – Fargo (FX)
Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO)
Jessica Lange – Feud: Bette ja Joan (FX)
Reese Witherspoon – Big Little Lies (HBO)
Paras miessivuosa televisiolle tehdyssä elokuvassa tai rajoitetussa sarjassa
Johnny Flynn – Nero (National Geographic)
Benito Martinez – American Crime (ABC)
Alfred Molina – Feud: Bette ja Joan (FX)
Alexander Skarsgård - Big Little Lies (HBO)
David Thewlis – Fargo (FX)
Stanley Tucci – Feud: Bette ja Joan (FX)
Paras naissivuosa televisiolle tehdyssä elokuvassa tai rajoitetussa sarjassa
Judy Davis – Viha: Bette ja Joan (FX)
Laura Dern – Big Little Lies (HBO)
Jackie Hoffman – Feud: Bette ja Joan (FX)
Regina King – American Crime (ABC)
Michelle Pfeiffer – Valheiden velho (HBO)
Mary Elizabeth Winstead – Fargo (FX)
Paras Talk Show
Ellen (NBC)
Harry (syndikoitu)
Jimmy Kimmel Livenä! (ABC)
Late Late Show James Cordenin kanssa (CBS)
The Tonight Show pääosassa Jimmy Fallon (NBC)
Katso mitä tapahtuu livenä Andy Cohenin (BRAVO) kanssa
Paras animaatiosarja
Jousimies (FX)
Bob's Burgers (FOX)
BoJack Horseman (Netflix)
Vaara ja munat (Amazon)
Rick and Morty (Adult Swim)
Simpsonit (FOX)
Paras Unstructured Reality -sarja
Born This Way (A&E)
Ice Road Truckers (historia)
Interventio (A&E)
Live PD (A&E)
Ratsasta Norman Reeduksen (AMC) kanssa
Teinin äiti (MTV)
Paras strukturoitu todellisuussarja
Carbonaro Effect (truTV)
Yläpäällinen kiinnitin (HGTV)
Voitto (CNBC)
Shark Tank (ABC)
Undercover Boss (CBS)
Kuka luulet olevasi? (TLC)
Paras tosi-kilpailusarja
America's Got Talent (NBC)
Hienonnettu (Food Network)
Tanssii tähtien kanssa (ABC)
Project Runway (elinikäinen)
RuPaul's Drag Race (LOGOtv)
Ääni (NBC)
Paras tosi-tv-juontaja
Ted Allen – Chopped (Food Network)
Tyra Banks – America's Got Talent (NBC)
Tom Bergeron – Tanssii tähtien kanssa (ABC)
Cat Deeley – Joten luulet osaavasi tanssia (FOX)
Joanna ja Chip Gaines – Fixer Upper (HGTV)
RuPaul – RuPaul’s Drag Race (LOGOtv)
The Critic's Choice Awards esitetään torstaina 11. tammikuuta 2018 CW:ssä.
Mitä mieltä olette ehdokkaista? Kerro meille mielipiteesi alla olevissa kommenteissa!